Arabiske numeralier
Inflection and derivation.
** Lexicon num_C for numerusmorfologi for ord på konsonant
- ** %% num_C ; ** tilfoejet loop 20090306 for at klare former som 83%-ii
- ** ° num_C ; ** tilfoejet loop 20210502 for at klare former som 5°-imiippoq
- **+Num+Abs+Sg:%<-^EPH indholds-K ; **
- **+Num+Abs+Pl: # ; ** !PL20250606 90+Num kan aldrig være Sg
- **+Num+Abs+Pl:%<-it Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Pl:%<-t Krestr ; **
- **+Num+Abs+Sg+3SgPoss:%<-ia Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3SgPoss:%<-a Krestr ; **
** Lexicon num_V for numerusmorfologi for ord på vokal
- ** %% num_C ; ** tilfoejet 20090306 for at haandtere ord som 49%-ii
- **+Num+Abs+Sg:%<- indholds-K ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg:%<-i indholds-K ; **
- **+Num+Abs+Sg: # ; **
- **+Num+Abs+Pl: # ; ** PL20220121 45 min.
- **+Num+Abs+Pl:%<-t K ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Pl:%<-it K ; **
- **+Num+Abs+Sg+3SgPoss:%<-a Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3SgPoss:%<-ia Krestr ; **
- **+Num+Gram/Ord+Abs+Sg+3PlPoss:%<-at Krestr ; **
- … osb.
** Lexicon num_C_sub for numerusmorfologi for ord på konsonant, substandarformer
- **+Err/Sub+Num+Abs: # ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Pl:%< Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3SgPoss:%<ia Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3SgPoss:^T%<a Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3PlPoss:%<iat Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3PlPoss:^T%<at Krestr ; ** 1-at
- **+Err/Sub+Num+Rel:%<ip Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Rel:^T%<p Krestr ; **
- …
- **+Err/Sub+Num+Lok:%<imi LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok:^T%<mi LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok:%<mi LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok:%<ini LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok:^T%<ni LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok:%<ni LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok+Sg+3SgPoss:%<iani LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok+Sg+3SgPoss:^T%<ani LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok+Sg+3PlPoss:%<ianni LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok+Sg+3PlPoss:^T%<anni LokVb ; ** 1-anni
- **+Err/Sub+Num+Lok+Pl+3SgPoss:%<iini LokVb ; **
- **+Err/Sub+Num+Lok+Pl+3SgPoss:^T%<ini LokVb ; **
-
**+Err/Sub+Num+Lok+Pl+3PlPoss:%<iini LokVb ; **
** Lexicon num_V_sub for numerusmorfologi for ord på vokal, substandarformer
- **+Err/Sub+Num+Abs:%< # ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs:%< indholds-K ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3SgPoss:%<a Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3SgPoss:%<ia Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3PlPoss:%<at Krestr ; **
- **+Err/Sub+Num+Abs+Sg+3PlPoss:%<iat Krestr ; **
- …
** Lexicon ord_V for ordinalmorfologi for ord på vokal
- **+Gram/Ord+Abs+Sg+3SgPoss:%<a Krestr ; **
- **+Gram/Ord+Abs+Sg+3PlPoss:%<at Krestr ; **
- **+Gram/Ord+Abs+Pl+3SgPoss:%<i K_plur ; **
- **+Gram/Ord+Abs+Pl+3PlPoss:%<i K_plur ; **
- **+Gram/Ord+Rel:%<p Krestr ; **
- …
** Lexicon ord_C for ordinalmorfologi for ord på konsonant
- **+Gram/Ord+Abs+Sg+3SgPoss:%<ia Krestr ; **
- **+Gram/Ord+Abs+Sg+3PlPoss:%<iat Krestr ; **
- **+Gram/Ord+Abs+Pl+3SgPoss:%<ii K_plur ; **
- **+Gram/Ord+Abs+Pl+3PlPoss:%<ii K_plur ; **
- **+Gram/Ord+Rel:%<ip Krestr ; **
This (part of) documentation was generated from src/fst/morphology/affixes/numerals.lexc